Okur Musun

Nefesinizi Tutarak Okuyacağınız Bir Kitap: “Vadim O Kadar Yeşildi Ki”

30 yıl öncesi.. Çocukluğunuzdan itibaren yaşadığınız topraklar.. Aileniz.. Duygularınız..

İşte Huw Morgan bizi 30 yıl öncesine, Galler’in bir maden kasabasına götürüyor. Öyle bir kasaba ki bu yemyeşil vadisi en önemli özelliği. Huw dokuz kardeşin en küçüğü. Onun gözünden hem kendi, hem ailesinin hayatını okuyoruz. Gallilerin yaşantısı, sıcak aile sofraları, sevgi, saygı gibi kavramlar Huw’un gözünden öyle güzel aktarılıyor ki kitap hiç bitmesin istiyorsunuz. O sıcak sofralara siz de konuk oluyorsunuz. Maden işçilerinin mücadelesi, Morgan ailesi üzerinden Gallilerin dil ve kültürlerinin kısıtlanmaya çalışılması da kitapta geçen önemli konular. Kitabın ivmesi hiç düşmüyor. 600 küsur sayfa boyunca Huw size en özel manzaraları resmediyor. Size kalan ise sayfaları huzurla çevirmek..

Kitabın son sayfalarını nefesimi tutarak okudum. Kapağı kapattıktan sonra gözyaşlarıma engel olamadım. O vadide yaşamış, veda etmiş gibiydim. Huw Morgan unutamayacağım karakterler arasında olacak. Baba ve anne figürü zihnimden silinmeyecek.

Çok etkilendim, çok sevdim. Klasikler içinde geri planda kalmış bu eseri okumanızı çok isterim. 2022’nin en iyilerinden.

  • Begüm Mermutlu Akçay

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.