5'te Beş

“Hiçbir Şey Anlamadım” Adlı Kitabın Yazarı: “Şinasi Türmüş”

Merhabalar, öncelikle teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bu, “Kar Kültür Sanat” sitesinin bir projesidir. Amacı; dergileri, yazarları, çizerleri, şairleri daha da büyük kitlelere ulaştırmaktır. Bu neticede edebiyatımıza bir nebze olsun katkıda bulunabilmektir. Verdiğiniz destek için teşekkür ederiz.

Soru:1 Kendinizi nasıl tanımlarsınız, sizin gözünüzden kısaca kimdir Şinasi Türmüş?

Rica ederim. Ben teşekkür ederim. 1986 yılında Batman’da doğdum, Batman’da yaşıyorum. Edebiyat ve felsefe meraklısıyım, bu iki alana amatörce bir merak besliyorum. Okumayı ve yazmayı seviyorum ama açıkçası okumayı daha çok seviyorum.

Soru:2 Kitabınızdan biraz bahseder misiniz bize?

Kitap, asosyallikten yalnızlıktan memnun olan Mehmet’in duygu ve düşüncelerini aktarıyor. Mehmet yalnız fakat açıkçası içine dünyayı hatta evreni sığdırmış. Bu hâlinden memnun görünüyor fakat içten içe acabaları da var. Kitabın sonlarında bir kıza aşık oluyor ve spoiler vermek gibi olmasın bu asosyalliği ona pahalıya mal oluyor. Kitapta bir sürü yazara filozofa müzisyene gönderme yaptım. Bu kitap bir roman fakat anlatı da denilebilir ona çünkü sürekli yoğun bir şekilde duygu ve fikir aktarımı söz konusu.

Soru:3 Felsefe, sizin hayatınızın neresinde yer alıyor?

İlk soruda da dediğim gibi çocukluğumdan beri gelen amatörce bir merakım var diyebilirim. Şu an İstanbul Üniversitesi Auzef programı felsefe bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Lisansı Çukurova Üniversitesi’nde Uluslararası ilişkiler olarak yaptım ve felsefe okumak içimde hep bir uhde olarak kalmıştı ve şu an bunu okuduğuma memnunum. Felsefe insanın insan olma gereklerinden biridir bana göre. Bir hobi veya boş zaman uğraşı olarak değil de olmazsa olmaz işlerden biri olmalı bence. Tabii hayatın koşuşturması sosyal ve ekonomik şartlar çoğu zaman buna engel olabiliyor ama herkesin aklının bir köşesinde birer felsefe konusu vardır. Anlam, nereden geldik, nasıl ve niçin geldik gibi sorular herkesin kafasını kurcalamıştır. Bu şekilde sorulara cevap bulup sonra bunların doğurduğu başka soru  ve cevaplarla hemhâl olmak keyifli oluyor. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor zaten.

Soru:4 Kitabınızın ismi aslında ilginç geldi duyduğum zaman. Nasıl ve neden bu isme karar verdiniz?

Mehmet kitabın başından sonuna kadar birçok şeyi bildiğine inanıyor. Felsefe olsun edebiyat olsun politika ve benzeri konular olsun; birçok alana hâkim olduğu savında. Fakat kitabın başından sonuna kadar özellikle satır aralarında bir çocuk gibi bu hayatın keşmekeşine uzak ve yabancı olduğunu hissediyor. Anlam arayışında ve bu arayışa bir türlü doyurucu bir cevap bulamıyor. Kitabın sonlarında aşk serüveni de hüsranla sonuçlanınca kitabın son cümlesini ve adını bu şekilde koymaya karar verdim.

Soru:5 Son olarak günümüz dergiciliği hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Bir de “Kar Öykü” dergimize hiç denk geldiniz mi inceleme fırsatınız oldu mu? Teşekkür ederim.

Dergiler edebiyatın olmazsa olmazı, özellikle gençler için kendilerini ifade etmek açısısndan en verimli mecra. Geleceğin Kafka , Orwell, Oğuz Atayları bu dergilerde öykülerini yayımlayan kişilerden çıkacak.

Derginizi beğenerek takip ediyorum gerek web sayfanızdan gerek sosyal medya hesaplarınızdan. Özellikle sosyal medya hesabınızdan yaptığınız kelimelerin doğru telaffuzu bölümü çok hoşuma gidiyor ve takdir ediyorum. Ayrıca kitabımla ilgili incelemenizi de çok beğenmiştim bunun için tekrar teşekkür ederim. 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.