Okur Musun

Annelerin Kutsal Pazarı

Türkiye İş Bankası’nın Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisinden okuduğum ilk kitap oldu Annelerin Kutsal Pazarı.

Nedir bu Annelerin Kutsal Pazarı diye düşünüyor insan kitabı okumadan önce ve ilk sayfalarda aydınlanıyoruz: Hristiyan kültüründe, özellikle İngiltere’de, Lent ayının dördüncü pazarı kutlanan, insanların kiliseye gidip annelerini ziyaret ettikleri bir gün.

Yıl 1924. Gün Annelerin Kutsal Pazarı. Ana karakterimiz Jane Fairchild. Bir malikanede hizmetçilik yapmaktadır. Kutsal pazar günü tüm çalışanlara izin verilir. Jane de o günü gidecek bir ailesi olmamasına rağmen kendince değerlendirmek için bisikletin atlar ve yola çıkar. Biz de o bisikletle birlikte Jane ile yol alıyoruz ve hikayeyi başlatıyoruz. Sonrası sakin, dingin bir ırmak gibi akıyor. Jane’in hem o öğleden sonra yaşadıklarına tanıklık ediyor, hem de geçmişine gidiyoruz. Kitabın ortalarında beklenmedik bir olay meydana geliyor ve ırmağın akışı birazcık hızlanıyor. Trajedinin dozu biraz daha artıyor. Son birkaç sayfayı iki kez okudum ve daha da etkilendim. Jane’e ve kitaba kalbimde buruklukla veda ettim.

Belirli bir olay örgüsü okumak isteyenlerin, durgunluktan hoşlanmayanların, sevmeyeceği bir kitap olacaktır Annelerin Kutsal Pazarı. Herkese tavsiye edemem. Aşağıda yazacağım alıntı bir şekilde size dokunuyorsa bu kitabı okuyun diyebilirim ancak. Sevgiyle ❤

“Hepimiz bir nevi yakıtız. Dünyaya geliyor ve yanıyoruz; bazılarımız diğerlerinden daha hızlı yanıyor. Yanmanın farklı türleri vardır. Fakat hiç yanmamak, hiç alev almamak ne hüzünlü bir yaşam olurdu, öyle değil mi?”

  • Begüm Mermutlu Akçay

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.