Okur Musun

Nermin Yıldırım: Unutma Dersleri

Bu haftanın kitabını en sevdiğim yazarlardan birinin benim için en özel kitabı ile yapmak istedim. Yıllar yıllar önce ismi beni çekmişti kitabın. Tam da “unutmanın” dokusu altında bir şeyler ararken karşıma çıkması tesadüf değildi asla. Üzerinden o kadar süre geçmesine rağmen kitabı okurken aralarda durup, nefes alma ihtiyacı hissederek devam ettiğimi çok net hatırlıyorum. Nermin Yıldırım bu kitapta Feribe’nin hikâyesini anlatıyor bize. Kimdir peki Feribe? Feribe; yaşadıklarını, geçmişini, kalp ağrısını unutmak için Mazi İmha Merkezi’ne giden bir karakter esasında fakat bu kadar basit yazdığıma bakmayın. Unuturken kendiyle yüzleşen, yüzleştikçe içindeki gerçeği keşfeden ve tüm bunlarla birlikte sizi de düşündüren, sorgulatan, onu okurken “Ahh, canım Feribe’m” deyip sarıp sarmalamak istediğiniz o kadar içimizden biri Feribe.

Kitap içinizdeki yaralara dokunuyor. Hüzünlendiriyor ama aynı zamanda gülümsetiyor da. Söylemeden geçemeyeceğim kitabı okurken aklıma sık sık “Eternal Sunshine” (Sil Baştan) filmi geldi. Unutma ve hafıza sildirme durumu her ikisi için de benzerlik taşıyor. Benim için hiç bitmesin istediğim bir yolculuktu bu ilk tanışıklık. Ve bu kitaptan sonra dedim ki evet bu yazarın tüm kitaplarını okumalıyım..
İçinizde hâlâ okumayan varsa Nermin Yıldırım ile en kısa sürede tanışsın çok isterim. İçimizdeki Feribe’lerin buna çok ihtiyacı var.

  • Begüm Mermutlu Akçay

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

  1. Severek okudum. Sizi ve tavsiyelerinizi de zevkle takip ediyorum. Kaleminize sağlık. Bol okumalı günler dilerim 🥰

    1. Begüm Mermutlu Akçay says:

      Çok teşekkür ederim 😊 Daha nice okumalarda buluşmak ümidiyle 😊😍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.